Zespół śpiewaczy Sokotuchy

Kontakt:

tel: 516-200-802
mail: styrzyniec@gokbp.pl

Adres: 

ul. Dworska 29 A
21-500 Styrzyniec

O zespole

Kiedy w 2014 r. grupa mieszkanek gminy Biała Podlaska zdecydowała się wziąć udział w warsztatach białego śpiewu organizowanych w Zaborku koło Janowa Podlaskiego, mało kto przypuszczał, że dzięki nim powstanie nowy, oryginalny zespół. Zafascynowane urokiem stareńkich pieśni staroobrzędowców kobiety, postanowiły uczyć się i doskonalić technikę białego śpiewu. Dziś Sokotuchy (w języku gwarowym pogranicza Gdakające Kury) stanowią jedną z najbardziej oryginalnych grup ludowych południowego Podlasia.

W przeciwieństwie do innych formacji folkowych, rezygnują z akompaniamentu, na rzecz białego śpiewu dwu i trzygłosowego. Sekret powodzenia grupy tkwi w jej repertuarze. Wypełniają go mniej znane pieśni pogranicza kulturowego (a więc nie biesiadne, jakie słyszy się, na co drugim spotkaniu zespołów ludowych), wykonywane po polsku, białorusku, ukraińsku, rosyjsku i w gwarze tutejszej, zwanej niekiedy chachłacką. Inspiratorką poczynań grupy Sokotuchy, zarazem instruktorką była Natalia Iwaniuk z Dobrynki w gm. Piszczac.

Za jej przyczyną Sokotuchy uczestniczą w licznych festiwalach i prestiżowych konkursach, m.in 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, gdzie zdaniem etnologów uchodziły za nowe odkrycie i muzyczną rewelację Południowego Podlasia. Potem dwukrotnie koncertowały z powodzeniem na Festiwalu Tradycji Ludowych Lubelszczyzny, Mazowsza i Podlasia „U zbiegu rzek” w Stężycy i Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Zespół miał też okazję dwukrotnie śpiewać w Lublinie (podczas międzynarodowego festiwalu Mikołajki Folkowe oraz wernisażu wystawy Królowie Nadbużańscy, zorganizowanym w Centrum Spotkania Kultur). Został też laureatem 16. edycji Festiwalu Kolęd i Szczedrywek nad Bugiem we Włodawie. Zespół jest stałym gościem imprez organizowanych w Muzeum Południowego Podlasia, a w październiku był czynnym uczestnikiem widowiska „Dziady” wystawionego w klubie kultury w Worońcu. Sokotuchy, łączące trzy pokolenia, tworzą mieszkanki: Białej Podlaskiej, Cicibora Dużego, Dereczanki, Dokudowa, Hruda, Łukowców i Sławacinka Starego. Obecnie zespół pracuje pod kierunkiem Zdzisława Marczuka. Śpiewają w nim: Beata Wereszko, Anna Mielnicka, Jolanta Zając, Marta Jemielniak, Joanna Chmiel, Kazimiera Klimiuk, Bogumiła Grzywacz, Renata Adamiuk i Agnieszka Borodijuk (opiekun zespołu).

Tu nas znajdziesz…

Więcej w tym regionie

WordPress Lightbox Plugin