Powstanie w styczniu 2011 r. zawdzięcza ówczesnej radnej gminnej Alicji Romaniuk, która wykorzystała potencjał i doświadczenie członkiń istniejącej wcześniej w Sławacinku Starym grupie śpiewaczej. Akces wyraziło 8 kobiet, a ich pierwsze, okazjonalne występy skupiały się głównie na piosenkach biesiadnych. Doskonalenie umiejętności wokalnych i repertuaru stało się możliwe za sprawą harmonisty Zdzisława Marczuka z Zakalinek, wielokrotnie nagradzanego muzykanta na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. To dzięki niemu w maju 2012r. Jutrzenka otrzymała nagrodę starosty na Powiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie.
Dwa lata później zaśpiewał w gronie 38 grup z całej Lubelszczyzny na przeglądzie wojewódzkim kapel i śpiewaków w Skansenie Wsi Lubelskiej na Sławinku. Wykonał tam trzy utwory: „Siwa gąska siwa”, „Oj, komu ty się Kasiu kłaniasz” i „Z kamienia na kamień”. Jurorzy byli pod wrażeniem świeżości ludowego przekazu kobiet ze Sławacinka Starego, ale nie udało im się dostać na festiwalową scenę w Kazimierzu Dolnym. Zdobyły za to wyróżnienie w konkursie piosenki biesiadnym w Roskoszy, towarzyszącym festiwalowi sękaczy. Tego samego roku grupa wyśpiewała drugie miejsce na przeglądzie kolęd i pastorałek w Kobylanach.
Z pomocą Zdzisława Marczuka zespół Jutrzenka wielokrotnie prezentował się na imprezach o zasięgu lokalnym, powiatowym i wojewódzkim. W 2015 r. prezentował się na spotkaniu „Podlasie- pogranicze kultur, historia, religia i obyczaje” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a także na koncercie „Lubelszczyzna żegna” w Kazimierzu Dolnym. Jest też stałym wykonawcą w trakcie dożynek gminnych, na które przygotowuje efektowne wieńce. Repertuar wypełniają piosenki ludowe południowego Podlasia, utwory patriotyczne i religijne oraz piosenki biesiadne. Aktualnie zespół tworzą: Bogumiła Grzywacz, Danuta Jankowska, Kazimiera Klimiuk, Krystyna Krasocha, Krystyna Maria Krasocha, Marian Krasocha, Lucjan Krasocha, Urszula Maleńczuk, Katarzyna Wróbel i Regina Kaliszewska.. Opiekunem grupy jest instruktor GOK Agnieszka Borodijuk. W roku 2016 Jutrzenka zdobyła I nagrodę w konkursie „Kolęd i pastorałek” w Kobylanach.