Niebawem śpiewacy z Perkowic świętować będą 20 lecie twórczej aktywności. Stworzył go od podstaw nieżyjący już skrzypek i regionalista Tadeusz Derlukiewicz, a rolę organizatora podjęła miejscowa bibliotekarka Jadwiga Trocewicz. W pierwszym składzie znajdowało się siedem kobiet, które wielokrotnie podkreślały, że śpiewają z potrzeby serca. Zespół powstał w 1998 r. i od razu z powodzeniem pokazał się na Powiatowym Przeglądzie Kapel i śpiewaków Ludowych W Janowie Podlaskim.
Dobre przyjęcie sprawiło, że grupa pojawiała się coraz częściej na dożynkach gminnych, imprezach integracyjnych w klubie kultury a także festynach gminnych. Wyróżniał ją elastyczny repertuar, bazujący na piosenkach ludowych z Podlasia, utworach sakralnych i patriotycznych a także lekkich piosenkach biesiadnych. Powodzenie sprawiło, ze do początkowej siódemki dołączyły kolejne osoby. I choć akompaniatorem na próbach był Tadeusz Derlukiewicz, to Kalina skorzystała też z pomocy akordeonisty Romana Makarskiego, który przygotował ją do występu na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej.
Pierwszy występ w 2006 r. przyniósł grupie wyróżnienie, a w 2007 r. pierwszą nagrodę. Skład Kaliny wielokrotnie ulegał modyfikacjom. Od października 2009 r. stałe próby zespołu organizuje akordeonista z Siedlec Andrzej Rządkowski, który dba o urozmaicony program na różne okazje. Z jego pomocą Kalina bardzo często koncertuje na imprezach i festynach gminnych. Akompaniatora wspomaga na bębenku Zygmunt Rządkowski. Śpiewają natomiast: Zofia Pikulska, Teresa Markiewicz, Barbara Nowaszczuk, Irena Krasuska, Urszula Nowicka, Renata Klewek, Maria Sokołowska – Koszołko, Bogdan Koszołko, Czesław Jasiczek, Jakub Pietruczuk, Krystyna Raczyńska, Martyna Łuć i Jadwiga Trocewicz, Do wcześniejszych osiągnieć zespół dołączył drugą nagrodę w Konkursie Piosenki Biesiadnej w Roskoszy (2016 r.) oraz trzecią nagrodę w Powiatowym Noworocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kobylanach (2017 r.).