Karnawał w Perkowickiej Kuchni – Gotuj z Perkowicami odc. 6

Na karnawałowe wypieki do Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach zaprosiliśmy dwóch członków zespołu śpiewaczego Barwinek ze Styrzyńca: Henryka Choduna i Tadeusza Weresę. Pod czujnym okiem Katarzyny Mikiciuk i Urszuli Nowickiej panowie przygotowywali faworki inaczej chrusty i róże karnawałowe.

Faworki

Składniki:

4 szklanki mąki,
6 żółtek,
2 łyżki octu,
8 łyżek śmietany 18%,
szczypta soli,
2 łyżeczki cukru,
1litr oleju,
1 kostka smalcu,
cukier puder.

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól i proszek do pieczenia, starannie mieszamy. W drugiej misce ubijamy jajko i żółtka z łyżką cukru pudru na puszystą i gęstą pianę (ubijamy przez ok. 8 minut, początkowo najlepiej na parze aby żółtka się ogrzały). Dodajemy do mąki, następnie dodajemy śmietanę i ocet, miksujemy lub mieszamy łyżką. Łączymy składniki i zagniatamy gładkie ciasto. Formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na około 30 – 45 minut w temperaturze pokojowej (po tym czasie ciasto będzie łatwiejsze do wałkowania).

 

Ciasto zagniatamy przez ok. 7 minut, następnie wałkujemy na placek, składamy na pół i znów wałkujemy, ponownie składamy i wałkujemy jeszcze 2-3 razy. M międzyczasie możemy też tłuc ciasto wałkiem. W ten sposób nadajemy ciastu elastyczności i wtłaczamy w nie powietrze (musi być mocna napowietrzone).

 

Ciasto dzielimy na 4 części i kolejno wałkujemy na jak najcieńsze placki (im cieńsze tym lepiej). Resztę ciasta trzymamy zawinięte w folię spożywczą.

 

Nożem lub radełkiem wycinamy paski (ścięte na końcach prostokąty), mniejsze niż średnica garnka. W środku każdego paska robimy nacięcie, przez które przewlekamy jeden koniec ciasta. Łapiemy za końce i delikatnie potrząsamy, aby faworek miał ładny kształt. Odkładamy na bok i trzymamy pod ściereczką podczas wycinania kolejnych faworków.

 

Rozgrzewamy fryturę do 170-180°C w smażalniku lub szerokim garnku i wkładać do niego po kilka faworków jednocześnie (szybko urosną i pokryją się pęcherzami powietrza). Smażymy na złoty kolor, po około 30 – 60 sekund z każdej strony. Faworki układamy na ręcznikach papierowych. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem. Możemy podawać z marmoladą lub konfiturą.

Róże karnawałowe

Składniki:

250g mąki pszennej,
2 żółtka,
2 jajka,
szczypta soli,
10g cukru,
20g masła
1 łyżka rumu lub spirytusu,
dżem z płatków róży,
wiśnie w syropie lub wiśnie kandyzowane.
1białko,
tłuszcz do smażenia: około 500-600g,
cukier puder do posypania wymieszany z odrobiną cukru wanilinowego

Przygotowanie:

Masło posiekać z przesianą mąką. Dodać cukier, jajka, żółtka, sól, alkohol i składniki zamieszać nożem. Następnie rękoma zagnieść jednolite ciasto. Gdyby ciasto było klejące, dodać jeszcze trochę mąki.

 

Ciasto partiami bardzo cienko rozwałkować, podsypując jak najmniej mąką. Z ciasta wycinać krążki o trzech rożnych wielkościach. Największy o średnicy 8cm, kolejny 6,5cm i najmniejszy 5cm. Różnica pomiędzy krążkami powinna wynosić około 1cm. Każdy krążek naciąć równomiernie 5 razy na obwodzie.

 

Środek największego krążka posmarować trochę białkiem i położyć na nim średni krążek, również posmarować go białkiem i położyć na nim najmniejszy krążek. Lekko docisnąć, żeby krążki się posklejały.

 

Tłuszcz rozgrzać w rondelku; będzie dobrze nagrzany, jeśli kawałeczek włożonego ciasta szybko wypłynie i się zarumieni. Ciasto można jeszcze omieść pędzelkiem, aby usunąć nadmiar mąki i róże smażyć z obu stron na rumiany kolor. Ciastka układać na papierowych ręcznikach. Gotowe róże posypać cukrem pudrem i w środek każdej z nich włożyć po jednej wiśni z syropu lub nałożyć trochę dżemu.



WordPress Lightbox Plugin