Informacja z XIV Konkursu Koronkarskiego „Igłą malowane”

Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej już po raz czternasty był organizatorem Konkursu Koronkarskiego „Igłą malowane”. Uroczyste otwarcie wystawy wraz z ogłoszeniem wyników odbyło się 24 kwietnia 2022r. w Pracowni Koronkarstwa w Sitniku. Celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczej, promocja technik rękodzielniczych jako wspaniałego hobby oraz edukacja i popularyzacja rękodzieła. Zasięg konkursu był ogólnopolski. Prace nadesłano z dziesięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

 

Prace oceniane zostały w czterech kategoriach: haft płaski, haft krzyżykowy, koronka oraz zazdrostki w hafcie lub koronce, a także w dwóch grupach wiekowych: do piętnastu lat i powyżej. Na konkurs wpłynęło 96 prac od 48 osób. Najwięcej prac nadesłano w kategorii koronka – 19 osób, w zazdrostkach – 14 osób, w hafcie krzyżykowym – 12 osób, w hafcie płaskim – 3 osoby.

 

Prace konkursowe prezentowały wysoki poziom artystyczny. Komisja, której przewodniczyła Małgorzata Niewiadomska – wielokrotna uczestniczka i ubiegłoroczna zwyciężczyni XIII Konkursu Koronkarskiego „Igłą malowane” wyłoniła następujących zwycięzców w kategorii:

 

– haft krzyżykowy:
I miejsce – Barbara Baran z Przymiłowic, woj. śląskie,
II miejsce – Iza Celińska z Janowa Podlaskiego, woj. lubelskie,
III miejsce – Anna Ławnik ze Styrzyńca, woj. lubelskie,
i Halina Birycka z Planty, woj. podlaskie,
-haft płaski:
I miejsce – Agnieszka Hryniewska z Mokrego (gm. Rossosz) , woj. lubelskie,

 

– koronka :
I miejsce- Elżbieta Koryńska z Dokudowa Drugiego, woj. lubelskie,
II miejsce -Helena Koryńska z Dokudowa Drugiego woj. lubelskie
i Krystyna Szpura z Konstantynowa woj. lubelskie,
III miejsce – Barbara Sebastjan z Wrocławia woj. dolnośląskie
i Urszula Makarewicz z Jakówek, woj. lubelskie,

 

– zazdrostki:
I miejsce – Danuta Bandzerewicz z Dokudowa Pierwszego, woj.lubelskie,
II miejsce – Zofia Kaliszuk z Janowa Podlaskiego, woj. lubelskie,
III miejsce – Marzena Kielek z Sieradza, woj. łódzkie
i Maria Sikorska z Bobowej, woj. małopolskie.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały mieszkanki Domu Pomocy Społecznej z Konstantynowa n/Bugiem , panie Joanna Chałabis, Jolanta Frączak i Anna Hornowska

 

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy. Wójt Gminy Biała Podlaska – Wiesław Panasiuk przyznał nagrodę specjalną Pani Marii Harwackiej z Hruda . Zostały również wyróżnione i nagrodzone najmłodsze uczestniczki konkursu :Nikola Derkacz z Łukowców i Aleksandra Jaworska z Klimy Olszanka.

 

Konkurs Koronkarski „Igłą malowane” był wspaniałą okazją do zaprezentowania swojej twórczości, jak też motywacją do dalszej, systematycznej pracy rękodzielniczej. Uroczyste spotkanie, podczas którego odbyło się podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej było doskonałą okazją do wymiany poglądów, jak też integracji środowiska twórczego. Uroczystość uświetnił koncert zespołu Sitniczanie.

 

Konkurs zorganizowano ze środków finansowych Starostwa Powiatowego Biała Podlaska i Gminy Biała Podlaska.WordPress Lightbox Plugin