Gotuj z Perkowicami Odcinek Świąteczny

Dziś w wydaniu świątecznym – Barszcz czerwony na zakwasie i Makowiec drożdżowy zawijany

 

 

Barszcz czerwony na zakwasie

Składniki do zakwasu: 2 kg buraków, 1 główka czosnku, 2 kromki razowego chleba, woda przegotowana, sól, 6 ziarenek angielskiego ziela, 8 ziaren czarnego pieprzu, 3 liście laurowe.

Składniki do barszczu: 3 kg buraków, 6 marchewek, 5 pietruszek, 1 duży por, 1 seler, 7 ziaren ziela angielskiego, 5 listków laurowych, 10 suszonych kapeluszy borowików lub podgrzybków, sól, pieprz, majeranek, cukier do smaku.

Składniki na ciasto do uszek: 0, 5 kg mąki pszennej, ciepła woda, 1 żółtko, 2 łyżki oleju oraz sól do smaku.

Składniki do farszu uszek: 20 dag suszonych kapeluszy borowików lub podgrzybków, 1 cebula, olej, pieprz i sól do smaku.

 

 

Wykonanie

Obieramy buraki czerwone ze skóry i kroimy na drobne części. Władamy je do szklanego lub kamionkowego naczynia. Dokładamy do nich główkę czosnku przekrojoną na połowę, ziele angielskie, listki laurowe, pieprz i dwie kromki razowego chleba. Zalewamy je przegotowaną, ale chłodną wodą w proporcji 1 litr wody – jedna łyżka soli kamiennej, przykrywamy płócienną szmatką i odstawiamy w ciemne miejsce. Po pięciu dniach zlewamy wywar do słoika i odstawiamy do lodówki.

 

Składniki na barszcz, (czyli buraki i warzywa) wrzucamy do garnka z zimną wodą. Dodajemy suszone grzyby i gotujemy razem do osiągnięcia miękkości. Potem przelewamy barszcz do naczynia przez sitko. W końcowym efekcie łączymy wystudzony lekko barszcz z zakwasem i już nie gotujemy.

 

Grzyby na uszka moczymy w wodzie przez minimum dwie godziny. W tej samej wodzie gotujemy je w garnku do osiągnięcia miękkości (ok. półtorej godziny). Odsączone grzyby smażymy z pokrojoną cebulą na patelni i przepuszczamy całość przez maszynkę. Potem doprawiamy farsz do smaku.

 

Ciasto na uszka rozpoczynamy od przesiania mąki przez sitko. Do mąki dodajemy jedno żółtko, gorącą wodę i olej. Solimy i wyrabiamy ciasto, aby odchodziło od dłoni, po czym odstawiamy je na pół godziny. Potem wałkujemy ciasto na cienki placek, wykrawamy kwadraciki 3×3 cm i nakładamy do nich przygotowany farsz grzybowy. Po sklejeniu uszek wrzucamy je na dwie minuty do gotującej się, osolonej wody. Po wyjęciu i odcedzeniu z wody, uszka podajemy z ciepłym barszczem.

 

 

Makowiec drożdżowy zawijany

Składniki: 1 kg mąki pszennej, 1 szklanka cukru, 5 jaj (3 żółtka, 2 żółtka z białkiem), ¼ szklanki oleju rzepakowego, 10 dag drożdży, ½ litra mleka, 1 kg maku, 2 łyżki miodu lipowego, 4 łyżki kakao, 4 łyżki dżemu śliwkowego, 40 dag bakalii (rodzynki i pokrojone morele), 1 aromat migdałowy.

 

 

Wykonanie

Rozczyn wykonujemy ze szklanki mleka, drożdży i dwóch łyżek cukru. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Następnie przesiewamy przez sitko mąkę. Dodajemy do niej wyrośnięty rozczyn, żółtka ubite z resztą cukru i solimy. Zagniatamy ciasto, dodając stopniowo olej. Wyrabiamy ciasto do momentu odchodzenia od dłoni i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Kiedy ciasto rośnie pod przykryciem przygotowujemy mak moczony wcześniej przez całą noc. Mak należy gotować dwie godziny. Przekręcamy go dwukrotnie z dodatkiem cukru przez maszynkę (do osiągnięcia lepszej plastyczności). Następnie dodajemy do maku jajka, kakao, bakalie i aromat migdałowy i wyrabiamy na miękką masę.

 

Wyrośnięte ciasto dzielimy na pięć części. Każdą z nich wałkujemy na posypanej mąką stolnicy na prostokąty grubości 1 cm. Nakładamy 1/5 część słodkiego maku i zwijamy ciasto niczym roladę. Pięć zwiniętych makowców zawijamy w papier do pieczenia i układamy na blasze. Tak przygotowane makowce pieczemy w piekarniku ogranym do temperatury 180 stopni Celsjusza przez ok. 40 minut.

 

 

Na stół podajemy polane lukrem, wykonanym z cukru pudru i soku wyciśniętego z cytryny. Smacznego



WordPress Lightbox Plugin