Gotuj z Perkowicami (film)

Renoma Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach procentuje. Po wielu nagrodach zdobytych w konkursie „Nasze kulturalne dziedzictwo” zdolne instruktorki przeszkoliły w ubiegłym roku grubo ponad sto osób. Teraz, z uwagi na pandemię przygotowały nowy projekt „Gotuj z Perkowicami”, dzieląc się zdobytymi doświadczeniami z liczną grupą chętnych za pośrednictwem mediów.

 

 

Pomysł podsunęła dyrektor GOK Agnieszka Borodijuk, a zdolne gospodynie z Perkowic zrealizowały pierwszą odsłonę gotowania razem z ekipą Radio Biper. Na początek pyszne pierogi perkowickie, jakimi zachwycali się dotąd goście tej pracowni. Oprócz Katarzyny Mikiciuk, Urszuli Nowickiej i Krystyny Raczyńskiej, które wodziły rej w kuchni, w pierwszym programie wzięli udział dwaj instruktorzy GOK: Jakub Gdela i Piotr Trzeciak, burząc mylne przekonania, że chłop w kuchni może tylko przeszkadzać. Pierogi udały się znakomicie, o czym przekonali się uczestnicy degustacji.

 

 

Aby każdy mógł je sobie zrobić, gospodynie udostępniają przepis na domowe wydanie „Pierogów perkowickich.”

 

Ciasto:
– 1 kg mąki pszennej typ 500,
– 70 ml oleju do ciasta,
– 1 jajko,
– Sól,
– ciepła woda do zagniecenia ciasta.

Z podanych składników zagnieść ciasto pierogowe, przykryć, aby odpoczęło.

 

Farsz:
– 1 mała główka słodkiej kapusty,
– 0,5 kg Ser biały –twaróg,
– 5 jaj,
-0,5 kg boczku surowego,
– 0,2 kg cebuli
– sól, pieprz

Kapustę kroimy w drobna kostkę, następnie odgotowujemy w osolonej wodzie al dente. Jaja gotujemy na twardo i kroimy w średnią kostkę. Pokrojony boczek w drobną kostkę obsmażamy razem z pokrojoną cebulką. Wszystkie przestudzone składniki łączymy ze sobą. Twaróg rozdrabniamy w rękach i dodajemy do farszu. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Masa będzie się lekko rozpadać. Z ciasta wykrawać krążki i nadziewać je farszem. Gotować w osolonej wodzie, z dodatkiem oleju lub masła, przez ok. 2 min od spłynięcia.

 

 

Okrasa:
– 0,3 słoniny,
– 1 cebula.
Słoninkę i cebulkę kroimy w kostkę. Smażymy na patelni do zarumienienia. Smacznego. Kolejna odsłona gotowania niebawem.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Istvan Grabowski
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
opracowanie: Gwalbert KrzewickiWordPress Lightbox Plugin