Wielkanocne wypieki w Perkowicach
Wyjątkowo owocna okazała się szósta edycja gminnego konkursu na wypieki wielkanocne „Babki, mazurki i zajączki”, zorganizowana przez pracownię kulinariów regionalnych w Perkowicach.
– Nasz konkurs dotyczy wypieków typowo wielkanocnych, zgodnych z tradycją podlaską. W ten sposób ocalamy od zapomnienia ciasta, które gościły w świątecznym menu naszych mam i babć – mówi jurorka, zarazem szefowa Stowarzyszenia „Smaki Perkowic” Urszula Nowicka.
W tym roku zgłoszono 17 prac, w tym 7 wykonanych przez dzieci do lat 15 i 10 prac wykonanych przez młodzież i osoby dorosłe,
W kategorii dzieci pierwsza nagroda za zająca wielkanocnego przypadła Łukaszowi Łukasiakowi za zająca wielkanocnego. Otrzymał on szklaną paterę. Druga nagroda (podstawka ceramiczna okrągła) trafiła do Karoliny Mikiciuk za babkę cytrynową, zaś trzecia do Zofii Paneckiej za babkę piaskową.
W kategorii dorosłych najwyżej oceniono starania Marzeny Andrusiewicz, która upiekła sernik pomarańczowy. Uhonorowano ją brytfanną ceramiczną z podgrzewaczem. Drugą nagrodę (patera szklana) uzyskał mazurek przygotowany przez Danutę Bandzerewicz , zaś trzecią (podstawka ceramiczna) zdobyła babka cytrynowa upieczona przez Dorotę Gregor.
Goście zaproszenia do udziału w rozstrzygnięciu konkursu mieli okazję poznać smak nagrodzonych wypieków.
Miłą niespodziankę sprawiła grupa teatralna młodzieży z Perkowic. Wystawiła widowisko obrzędowe „Podlaska Wielkanoc” przypominając w języku tutejszym (chachłackim) zwyczaje i obrzędy Wielkiego Tygodnia. Z okolicznościowym koncertem pieśni ludowych wystąpiła również grupa śpiewacza Kalina.
– Tradycja ludowa ma w naszej gminie liczne grono gorących zwolenników i propagatorów. Wspierają je aktywnie ludzie skupieni wokół pracowni ginących zawodów. Żadna gmina w powiecie bialskim nie może pochwalić się równie dużą liczbą klubów kultury i pracowni specjalistycznych. Z powodzeniem propagują one podlaskie zwyczaje i folklor pogranicza, zdobywając nagrody na przeglądach i konkursach ogólnopolskich – mówi Dariusz Chorąży, dyrektor GOK w Białej Podlaskiej.
(autor tekstu – Istvan Grabowski)